Choroby pasożytnicze – wszawica i świerzb

//Choroby pasożytnicze – wszawica i świerzb
Centrum Kosmetolożki

Choroby pasożytnicze są chorobami zakaźnymi wywoływanymi lub przekazywanymi przez pasożyty. Mogą mieć one wpływ praktycznie na wszystkie organizmy żywe. Wyróżniamy dwa rodzaje tych chorób, które są jednymi z najczęściej atakującymi człowieka. Są to:

 • Wszawica (pediculosis)
 • Świerzb (scabies)

Choroby pasożytnicze - wszawica i świerzb

Choroby pasożytnicze

1. Wszawica – to choroba, która powoduje zmiany skórne wywołane przez wszy (stawonogi) ludzkie.

Wszawicę dzielimy na:

 • wszawicę głowową – wywołuje ją wsza głowowa wielkości od 2 do 3,5 mm. W ciągu około jednego miesiąca samica składa 200 – 300 jaj, które dojrzewają około tydzień. Jaja (tak zwane gnidy) przytwierdzone są do skóry głowy. Wszawica przenosi się przez kontakt z zakażonym nosicielem głowy, często występuje jako epidemia w środowisku przedszkolnym.
 • Objawy:
  wsza umiejscawia się w okolicy potylicznej lub skroniowej. Objawem jest świąd wywołany ukłuciem wszy. W wyniku zadrapań pojawiają się sączące i pokryte strupami rany, może nawet dochodzić do wtórnych zakażeń skóry. Zdarza się, że w bardzo ciężkich przypadkach powiększeniu ulegają węzły chłonne.
 • Rozpoznanie:
  stwierdzenie dojrzałej wszy lub przytwierdzonych do włosów gnid.
 • Leczenie:
  leczy się za pomocą specjalnych płynów lub szamponów. Dodatkowo wykorzystuje się specyficzny grzebień, dostosowany do zwalczania choroby.
 • Sposób użycia grzebienia:
  1. Podziel włosy na pasma.
  2. Rozpoczynając od skóry głowy, rozczesuj dokładnie każde pasmo z osobna od nasady po końce włosów.
  3. Po dokładnym wyczesaniu pasma włosów usuń wszy i jaja z grzebienia przy pomocy papierowej chusteczki.
  4. Po wykonaniu powyższych czynności starannie umyj grzebień.
 • wszawicę odzieżowa – różni się od wszy głowowej rozmiarem. Jest nieco większa i znacznie szybciej się rozmnaża. Czasem życia jest krótki, około 10 dni. Przytwierdza się tylko do ubrań. Wesz ta ma znaczenie epidemiologiczne, gdyż może przenosić dur plamisty.
 • Objawy i przebieg choroby:
  w miejscu ukłucia skóry przez wesz wytwarza się swędząca grudka obrzękowa. Dalsze zmiany są wynikiem drapania i stanowią drobne nadżerki oraz strupki, co może prowadzić do bardzo drobnych, odbarwionych blizn głównie w okolicy grzbietu i karku. Charakterystyczne dla długo trwającej wszawicy są brunatne przebarwienia skóry i wtórne zakażenia ropne.
 • Leczenie:
  we wszawicy odzieżowej stosuje się puder. Zaleca się również dezynfekcje odzieży oraz jej prasowanie. Nie należy używać ubrań przez kilka tygodni.
 • wszawicę łonową – różni się od pozostałych mniejszymi rozmiarami. Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu płciowego, dlatego wszawica ta dotyczy głównie osób dorosłych. Zakażenie może być przenoszone również za pomocą przedmiotów.
 • Objawy:
  najczęstszym umiejscowieniem jest okolica łonowa, chociaż zajęte też mogą być okolice brzucha, dołów pachwinowych i pach oraz brwi i rzęs. Cechą charakterystyczną jest świąd. W części przypadków stwierdza się plamy błękitne o zabarwieniu sino-fioletowym na skórze brzucha i ud. Zmiany te powstają w miejscu ukąszenia przez wszy, w wyniku hemolizy, czyli rozpadu krwinek czerwonych.
 • Rozpoznanie:
  opiera się na stwierdzeniu wszy oraz przytwierdzonych do włosów gnid lub błękitnych plam na okolicy pachwin i brzucha.
 • Leczenie:
  w przypadku wszawicy łonowej stosuje się emulsje, żele lub szampony. Leczenie powtarza się po upływie 5-7 dni.

2. Świerzb – to choroba zakaźna wywołana przez świerzbowca, czyli rodzaj roztoczy. Charakterystyczne dla niej jest świąd i nory świerzbowcowe. Czynnikiem wywołującym chorobę jest świerzb ludzki. Zapłodniona samica przenika przez skórę i drąży nory w warstwie rogowej naskórka. Składa dziennie 2-3 jaja i po około tygodniu z jaj wylęgają się larwy. Po 2-3 tygodniach przekształcają się one w dorosłe osobniki. Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu za pomocą przedmiotów, zwłaszcza pościeli. Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest obniżona odporność, wyniszczenie fizyczne organizmu (np. choroby fizyczne i choroby ustrojowe).

Gabinet kosmetyczny Wrocław

Objawy i przebieg:

charakterystyczną cechą jest świąd nasilający się głównie nocą pod wpływem ciepła. Umiejscowienie to zazwyczaj skóra rąk, nadgarstków, ponadto tułów i pośladki. Świerzb nie występuje na plecach i twarzy.

Leczenie i profilaktyka:
przy rozpoznaniu choroby u jednego z członków rodziny powinno się leczyć całą rodzinę. Nie należy używać przez dwa tygodnie bielizny i ubrań wcześniej noszonych w trakcie choroby. Należy prać w wysokiej temperaturze i nie zapominać o prasowaniu. Najlepiej używać bielizny bawełnianej. Po zakończonym leczeniu najlepiej jest wyrzucić noszoną do tej pory bieliznę.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty
Autor: |2018-08-20T16:17:04+00:0024 Luty, 2016|Kategorie: Choroby|0 komentarzy

Zostaw komentarz