Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy

//Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy
Centrum Kosmetolożki

Łysienie to powszechny problem nie tylko kosmetyczny, ale dla niektórych również i psychologiczny. Dotyczy głównie mężczyzn, jednak może występować także wśród kobiet, a nawet u dzieci. Jakie są rodzaje, przyczyny i objawy łysienia?

Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy

Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy

Łysienie to długotrwały lub nagły stan, w którym dochodzi do utraty włosów. Związany jest z zaburzeniami faz wzrostu włosa. Defekt ten może być również wynikiem różnych infekcji organizmu bądź urazów/ucisków przy mocnym wiązaniu włosów. Dochodzi wówczas do zanikania mieszków włosowych  lub wypadania włosów. Najczęściej występuje to w okolicach czoła, skroni i potylicy.

Ogólny podział łysienia:

1. Łysienie odwracalne – spowodowane jest głównie niewłaściwą dietą, stałym i długotrwałym stresem, chorobami skóry, zakaźnymi chorobami organizmu. Może być również wywołane działaniem mechanicznym (częstym ich suszeniem, czesaniem, a także częstymi zabiegami fryzjerskimi np. trwałe ondulacje czy farbowanie włosów).

2. Łysienie częściowo – odwracalne – do tego rodzaju owłosienia zalicza się: łysienie androgenowe mężczyzn,  łysienie androgenowe kobiet, choroby skóry, łysienie starcze. Czynnikiem, które sprzyja procesowi łysienia jest męski hormon dihydrotestosteron (DHT).

3. Łysienie nieodwracalne – łysienie tego rodzaju spowodowane jest wystąpieniem w danym miejscu blizn lub uszkodzeniem i zniszczeniem mieszków włosowych bez możliwości ich regeneracji.

Ze względu na fazy wzrostu włosa wyróżniamy dwa rodzaje łysienia:

1. Anagenowe – objawia się wówczas, gdy w fazie anagenu dochodzi do zatrzymania się poliferacji komórek włosowych i zaburzenia prawidłowej pracy korzenia włosa.

2. Telogenowe – to przyspieszone starzenie się włosów i przedwczesne ich wypadanie.

Hormony a włosy

Bardzo istotnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu włosów jak i innych narządów naszego organizmu są hormony. Pełnią one bowiem funkcje przekaźników sterując ich działaniem oraz działaniem ich układów. Zaburzenia tych ważnych dla nas związków mogą doprowadzić do różnego rodzaju chorób ogólnych organizmu, w tym także do łysienia.

U mężczyzn łysienie pojawia się nawet przy normalnej pracy hormonów, natomiast u kobiet łysienie spowodowane jest nadmierną ich produkcją, a właściwie produkcją męskich hormonów płciowych – androgenów.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

1. Łysienie androgenowe typu męskiego – jest bardzo częstym rodzajem łysienia (95% wszystkich przypadków). Uwarunkowane jest genetycznie i zależne od rasy, gdyż częściej występuje u mężczyzn rasy białej. Objawem łysienia tego typu jest przerzedzenie się włosów w kątach czołowych, a u kobiet w centralnej części głowy. Główną przyczyną jest dihydrotestosteron (DHT), który atakuje mieszki włosowe, następnie osłabia rosnące włosy, a w ostateczności  prowadzi do ich wypadnięcia.

Czynniki psychogenne

Czynniki psychogenne i stresowe również wywołują w naszym organizmie wiele zmian, które mogą doprowadzić do łysienia. Należy do nich:

1. Łysienie psychogenne

Dochodzi do niego w wyniku załamania psychicznego, długotrwałych depresji, częstej i nadmiernej nerwowości, a także odstawienia długo przyjmowanych leków. Występuje najczęściej w 2 lub 3 miesiącu od stresującego wydarzenia.

Czynniki genetyczne

Czynniki genetyczne warunkują wiele zmian zachodzących w naszym organizmie. Należy do nich również nadmierna utrata włosów i tzw. łysienie rozlane kobiet.

1. Łysienie rozlane kobiet.

Występuje u kobiet po 30 roku życia. Rozpoczyna się u szczytu głowy, a następnie obejmuje całą głowę. Skóra głowy staje się coraz bardziej widoczna, często towarzyszy jej łojotok lub łupież tłusty. Czynniki powodujące to: detergenty w szamponach, lakiery i farby do włosów, stres, choroby tarczycy, odstawienie przyjmowanych przez długi okres tabletek antykoncepcyjnych.

2. Łysienie plackowate.

To choroba o podłożu autoimmunologicznym, często występująca rodzinnie. Cechuje się przejściowymi lub trwałymi ogniskami wyłysienia. Zmiany lokalizują się głównie na skórze głowy, a także w dołach pachowych i okolicach intymnych. Skóra w miejscu zmian jest niezmieniona i gładka. Przyczyną jest podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Istnieje również związek z układem nerwowym.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty
Autor: |2018-08-20T16:16:53+00:0007 Luty, 2017|Kategorie: Choroby|Tagi: , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Zołza 13 lutego 2017 w 15:29 - Odpowiedz

    Póki co większych problemów z wypadaniem nie mam – pilnuję się jednak, by w razie wypadku od razu działać: wypadanie pojawia się u mnie okresowo, przeważnie z jesiennym zmęczeniem lub w momentach, gdy nie mam czasu o siebie zadbać 😉

  2. Natalia 1 sierpnia 2018 w 12:11 - Odpowiedz

    Witam, specyfików ma łysienie jest wiele. Mi pomógł przy łysieniu plackowatym zestaw przeciw wypadaniu włosów. Po 3 miesiącach widoczne pożądane efekty.pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz