IPL – zalety i skutki uboczne

//IPL – zalety i skutki uboczne
Centrum Kosmetolożki

IPL (intense pulsed lihgt) to nowoczesna metoda trwałej redukcji owłosienia. Jest bardzo wygodną formą usuwania niechcianych włosków, ponieważ wizyta trwa stosunkowo krótko, nie jest w niej wymagane znieczulenie, a efekt może być już widoczny nawet po pierwszym zabiegu. Jednak jak każda ingerencja w ciało i różnego rodzaju zabiegi, oprócz zalet mogą nieść za sobą pewne ryzyko, a także skutki uboczne. Jakie więc posiada zabieg IPL?

IPL - zalety i skutki uboczne

IPL – na czym polega metoda?

IPL (intense pulsed lihgt) to nowa technologia w dziedzinie kosmetologii pozwalająca na trwałą redukcję owłosienia. Za pomocą jednej głowicy emitującej intensywnie, pulsujące światło można pozbyć się zarówno pojedynczych włosków na twarzy jak i większej ich ilości na innej okolicy ciała (np. na nogach, plecach czy klatce piersiowej).

Zabieg wykonany metodą IPL nie wymaga podawania znieczulenia, gdyż odczucia towarzyszące podczas depilacji są komfortowe. Głowica emituje intensywną wiązkę promieni świetlnych, które w kontakcie ze skórą przekształcane są natychmiastowo w energię cieplną, a ta wychwytuje barwnik włosa (melaninę) znajdujący się w cebulce. Pod wpływem wysokiej intensywności ciepła cebulka zostaje trwale niszczona. Zabieg techniką IPL sprawdza się przede wszystkim na włosach ciemnych i jasnej skórze. Gdy warunki te zostaną spełnione świtało doskonale wychwyci melaninę cebulki włosa skutkując bardzo dobrymi efektami zabiegu.

IPL – zalety zabiegu

1. Czas.

Jedną z głównych zalet usuwania owłosienia metodą IPL jest fakt, że włoski są usuwane trwale. A więc jest to metoda zdecydowanie skuteczniejsza od wosku, depilatora, nie wspominając o maszynce czy kremach depilacyjnych. Włosy poddawane zabiegom tego rodzaju są niszczone na długi okres czasu, który wynosi około 1 rok. Porównując, maszynkę używamy średnio co 3 dni, krem depilacyjny podobnie, a wosk co 2 – 3 tygodnie. Różnica między domowymi metodami, a metodą IPL jest wyraźnie zauważalna.

Dodatkowym plusem tego zabiegu jest jego czas wykonania. Okolice takie jak pachy, bikini czy wąsik zajmuje dosłownie kilka minut. Oczywiście im większa powierzchnia danego miejsca na ciele tym czas wykonania rośnie. Nie przekracza on jednak pełnej godziny.

IPL jest metodą bezinwazyjną, co oznacza, że inne tkanki znajdujące się w obszarze wykonywania zabiegu nie są okalane przez światło. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem selektywnej fototermolizy.

2. Efekty.

I najważniejsze, efekty postępują z każdym zabiegiem. Redukcja włosów następuje po każdym zabiegu i wynosi około 30%. Ponadto stają się one delikatniejsze i zostaje spowolnione tempo ich wzrostu. A więc depilacja pomiędzy zabiegami staje się coraz rzadsza i prowadzi nawet do tego, że o niej zapominamy.

Ważną zaletą jest również fakt, że niwelują się wszelkie podrażnienia na skórze. Jeżeli po domowych metodach depilacji na skórze pojawiały się podrażnienia na skórze lub wrastające włosy, IPL również je redukuje i leczy skórę. Warte podkreślenia jest również to, że stan skóry wyraźnie się poprawia z tego względu, że mieszki włosowe, z których wyrasta włos stają się coraz mniej widoczne. Jest to udręka osób o jasnym fototypie skóry, gdzie skóra pomimo depilacji woskiem lub całkowitego zgolenia włosków obsypana jest tzw. czarnymi kropkami, co nie wygląda estetycznie.

Ponadto dzięki tej metodzie zyskujemy komfort gładkiej skóry, wrasta nasza samoocena i pewność siebie, a także spontaniczność. Dodatkowo oszczędzamy czas podczas porannej toalety.

IPL – skutki uboczne

1. Zaczerwienie i świąd skóry.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

Objawy te są bardzo naturalnym następstwem usuwania owłosienia metodą IPL. Wszystko ze względu na to, że światło, które oddaje głowica przekształcane jest w energię cieplną i wynosi około 65 stopni Celsjusza. Oddziałuje ono na skórę, podnosząc jej temperaturę co skutkuje pojawieniem się delikatnego rumienia w miejscu zabiegowym. Zaczerwienie utrzymuje się przez około 15-30 minut po zabiegu. Świąd skóry może być spowodowany zgoleniem włosków tuż przed zabiegiem i szybkim ich odrastaniem, nie występuje jednak u każdego.

2. Wrażliwość skóry na słońce.

Zabiegi IPL zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych wywołując przebarwienia skóry. Dlatego też nie powinno wybierać się na solarium oraz intensywne opalanie przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone. Przed ekspozycją na słońce warto zabezpieczyć się ochronnym kremem z filtrem.

3. Zmiany w zabarwieniu skóry.

Zabiegi wykorzystujące działanie intensywnie pulsującego światła, a takim jest zabieg IPL, wskazane są głównie osobom o jasnym fototypie skóry. Daje to przede wszystkim pewność, że efekty terapii sprostają oczekiwaniom klientki oraz to, że nie dojdzie do oparzenia w trakcie zabiegu. U osób z mocno opaloną skórą lub naturalnie ciemnym fototypie zabieg nie jest polecany, ponieważ światło może rozproszyć się na barwnik skóry (nie cebulki włosa) powodując jej oparzenie, a następnie nieestetyczne zmiany pigmentacyjne – przebarwienia.

4. Zakażenie.

Zmiany infekcyjne należą do bardzo rzadkich skutków ubocznych. Mogą się jednak zdarzyć, ale głównie w bardziej inwazyjnych zabiegach laserowych. Przy pojawieniu się infekcji na skórze, po tego rodzaju zabiegach zazwyczaj przepisywana jest maść antybiotykowa zapobiegająca zakażeniu. Gdy pojawi się zakażenie nie należy drapać skóry, aby nie szerzyć infekcji w innych jej miejscach.

5. Blizny.

Blizny także należą do bardzo rzadko występujących skutków terapii IPL. Jeżeli parametry zabiegowe zostaną prawidłowo dobrane do klientki, a także wykluczy się wszystkie przeciwwskazania i zabieg wykona wykwalifikowany kosmetolog to nie ma o co się martwić. Najczęściej blizny mogą powstać u osób, które wykazują skłonność do powstawania bliznowców i zatają ten fakt przed zabiegiem. Bliznowce należą do głównych przeciwwskazań tego rodzaju terapii.

6. Wysypka i nawrót problemu skóry.

Po zabiegu IPL zdarza się wystąpienie wysypki na skórze. Spowodowana może być m.in. kosmetykami zastosowanymi po zabiegu jak i stymulacją skóry przez światło, które na nią oddziałuje zarówno przy usuwaniu owłosienia jak i przy leczeniu trądziku. W przypadku gdy zabieg wykonywany jest na trądzik, na początku może być widoczne pogorszenie stanu skóry. Jest to normalne, ponieważ skóra pobudzana jest w sposób naturalny do samoistnego oczyszczania się. Po przejściu tego etapu trądzik stopniowo zostaje eliminowany.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty

35 komentarzy

 1. Daria 16 marca 2017 w 13:30 - Odpowiedz

  Dobrze, ze moje cialo prawie nie jest owlosione, bo to rzeczywiscie wyzwanie!

 2. Anna 17 marca 2017 w 14:11 - Odpowiedz

  Chcialabym się poddać takiemu zabiegowi, ale moja skóra jest chyba ma to za wrażliwa 🙂

 3. Kasia 17 marca 2017 w 20:17 - Odpowiedz

  Najważniejsze żeby po zabiegu pamiętać o nawilżeniu. Niestety wiele osób o tym zapomina.

 4. martajadzia 20 marca 2017 w 09:46 - Odpowiedz

  A czy takie domowe lampy do depilacji światłem też mogą przynieść skutki uboczne w postaci blizn? Mam taką w domu i zaczynam się obawiać.

 5. Agnieszka 20 marca 2017 w 09:50 - Odpowiedz

  Często słyszę opinie : “IPL dobry na wszystko – blizny, trądzik, zmarszczki, owłosienie itd , zgadzasz się z tym?

 6. Julita 23 marca 2017 w 10:57 - Odpowiedz

  miałam wykonywaną serię zabiegów na pachy IPL-em i efekt jest dla mnie zadawalający, włoski nie odrastają po ponad pół roku. Mimo to będę musiała wybrać się na jeden zabieg przypominający, żeby ten efekt utrwalić. Z kolei słyszałam od koleżanki, która pracuje na tym urządzeniu, że sprawdza się on dobrze na rumień, cerę naczyniową i redukcję delikatnych zmarszczek. Dla mnie osobiście na usuwanie owłosienia zdał egzamin 🙂

  Pozdrawiam

 7. Katarzyna 23 marca 2017 w 11:24 - Odpowiedz

  Chciałabym zrobić sobie serię zabiegów, ale moje włosy są bardzo jasne i podobno jest to duże utrudnienie. To prawda, czy mit?

  • lola 4 stycznia 2018 w 11:44 - Odpowiedz

   Jeżeli masz jasne włosy, to faktycznie efekt może być niezadowalający. Ta metoda sprawdza się przy jasnej skórze i ciemnych włosach.

 8. Martyna 23 marca 2017 w 11:45 - Odpowiedz

  Ja wykonywałam fotodepilację na łydkach. Akurat u mnie żadnego problemu nie było bo posiadam ciemne włoski na ciele. Pamiętam, że Pani wykonująca zabieg opowiadała, że efekt zabiegu zależy od tego jaki kolor włosów się posiada. Jeżeli są one rude lub typowo w kolorze jasnego blondu wtedy faktycznie może być problem z ich trwałym usunięciem. Natomiast jeśli masz je czarne, brązowe lub wpadają w odcień ciemnego blondu śmiało możesz poddać się takiemu zabiegowi. Warto jednak na początek udać się na konsultacje, kosmetolog na pewno oceni włosy i podejmie właściwą decyzje 🙂

 9. Pau Elegancka 23 marca 2017 w 18:52 - Odpowiedz

  Czy takiemu zabiegowi można poddać się jak się karmi piersią?

 10. Karina 24 marca 2017 w 11:25 - Odpowiedz

  Można wykonywać takie zabiegi w trakcie karmienia, jednak nie na początku, a dopiero po upływie 3 miesięcy.

 11. BEATA REDZIMSKA 6 kwietnia 2017 w 09:11 - Odpowiedz

  Ja chyba jednak balabym sie tych skutkow ubocznych, czyli tego jak po takim zabiegu dlugofalowo bedzie zachowywac sie moja skora. Co prawda jest to spora wygoda, ale jezeli wszystko nie pojdzie tak jak powinno i doczepic sie do nas jakies stale uczulenie. Tego chyba najbardziej bym sie obawiala. Pozdrawiam serdecznie Beata

 12. Kamila 6 kwietnia 2017 w 09:23 - Odpowiedz

  Nie kusi mnie ten zabieg. Maszynka mi wystarcza, ale w przypadku dużego owłosienia to na pewno świetne rozwiązanie problemu.

 13. Ania 15 kwietnia 2017 w 14:13 - Odpowiedz

  Z pewnością bardzo fajna propozycja dla osób, które borykają się z dużym owłosieniem. Bardzo wyczerpujący wpis 🙂

 14. Magda 7 września 2017 w 10:01 - Odpowiedz

  Przydatny wpis, cały czas zastanawiam się nad takim zabiegiem.

 15. Marta 10 września 2017 w 13:18 - Odpowiedz

  Nie wiedziałam, że takie mogą być skutki uboczne tego zabiegu. Od pewnego czasu przymierzam się do zafundowania sobie takiej depilacji, dlatego kluczowe jest znalezienie dobrego gabinetu 🙂

 16. Karolina 10 września 2017 w 20:56 - Odpowiedz

  Bardzo chętnie poddalabym się takiemu zabiegowi – ale obawiam się, że moja skóra jest na to zbyt ciemna. Muszę to skonsultować w profesjonalnym gabinecie.

 17. Ania 10 września 2017 w 22:08 - Odpowiedz

  ja mam urzadzenie philipsa i swietnie działa. Oczywiscie jest to męczące że obie nogi zajmują mi godzinę i trzeba byc precyzyjną, ale potem mam spokój, a zabiegi przypominające robię raz na miesiac i tez mam spokoj cały rok 🙂

 18. polka 10 września 2017 w 22:34 - Odpowiedz

  Przydatny pomysł, widziałam kilka interesujących ofert z tą usługą, ale nie wiedziałam z czym to się je. Do rozważenia 🙂

 19. Ola 24 września 2017 w 11:40 - Odpowiedz

  Poddałam się zabiegowi IPL, ale niestety muszę przyznać, że efekt nie jest trwały. Może wynika to z faktu, że nawet po całej serii zabiegów, zabiegi trzeba dalej odnawiać. Obyło się bez skutków ubocznych : )

 20. Joanna 24 września 2017 w 11:47 - Odpowiedz

  Świetny zabieg!

 21. Marta K 24 września 2017 w 12:06 - Odpowiedz

  Ja korzystam z tradycyjnych maszynek i kremów do depilacji. Zastanawiałam się w tym roku nad woskiem, ale jakoś ta wizja bólu nieco mnie powstrzymała 🙂 O IPL słyszałam dużo, ale chyba w najbliższym czasie nie będę wypróbowywać 🙂

 22. Magdalena Bur 24 września 2017 w 22:52 - Odpowiedz

  Ja się zastanawiam nad pachami… na nogach radzę sobie depilatorem ale pachy to już wyzwanie. Ból nie do wyrzynania. Czy przy tej metodzie efekt widoczny jest już po pierwszym razie? Ciekawe jak często zabieg się powtarza i w jakich odstępach?

 23. Pati 1 października 2017 w 12:33 - Odpowiedz

  Bardzo fajnie opisane. Chciałam skorzystać kiedyś. Ale skuszę się po ciąży dopiero. Rewelka.

 24. Patrycja 1 października 2017 w 12:43 - Odpowiedz

  U mnie IPL to kwestia czasu. Mam ciemne włosy i jasną skórę, więc jak najbardziej wpisuję się w grupę osób, u których zabieg ten potencjalnie może wyrządzić najmniej krzywd. 🙂

 25. sabina 1 października 2017 w 12:45 - Odpowiedz

  Ja jestem na szczęście za mało owłosiona, by móc skorzystać z podobnych zabiegów. Chociaż kto wie, może bym się i skusiła :).

 26. Justyna 1 października 2017 w 13:03 - Odpowiedz

  Dobrze, że nie mam problemu z nadmiernym owłosieniem, bo jak czytam o tych wszystkich zabiegach, to trochę mnie to przeraża…

 27. Tomasz 19 października 2017 w 18:16 - Odpowiedz

  blizny i zmiana koloru skóry to niezbyt fajne skutki uboczne…

 28. Never 3 grudnia 2017 w 13:02 - Odpowiedz

  A co z osobami mającymi skłonność do żylaków?

 29. Monika 3 grudnia 2017 w 13:11 - Odpowiedz

  Przyznam, że skutki uboczne nieco mnie zniechęciły. Dobrze, że u mnie nie jest to jakiś poważny problem.

 30. Marta 3 grudnia 2017 w 13:35 - Odpowiedz

  Bardzo ciekawa metoda, szkoda, że działa głównie na ciemne owłosienie.

 31. Mini 3 grudnia 2017 w 15:25 - Odpowiedz

  Szczerze to nigdy nie słyszałam o tej metodzie. Jednak obawiałabym się skutków ubocznych 🙁

 32. Meg 23 lutego 2018 w 22:40 - Odpowiedz

  Jestem po drugim zabiegu na bikini i pachy. Wypadło jakieś 80 procent włosów już po pierwszym. Przestałam sie golić, a mialam mega grube i gęste włosy w tych miejscach, wiec jak dla mnie to super efekt. Bałam sie, że wydałam kasę, bo czytałam duzo negatywnych opinii. Jednak nawet jesli trzeba bedzie za rok ponawiać zabiegi to i tak będę zadowolona, bo nie mam już czarnych kropek jak po goleniu, nie muszę używać wosku. Zabieg nie był bolesny. Na drugim czułam tylko lekkie szczypanie i zapach spalonych włosów.

 33. Vinka 11 kwietnia 2018 w 18:59 - Odpowiedz

  ja od jakiegoś czasu testuję właśnie taką depilację i przyznaję, zę jestem z niej bardzo zadowolona! co prawda ja robię to w domu, bo dostałam w prezencie depilator z babyliss ale uważam, że dla mnie, osoby wrażliwej na ból i podrażnienia to świetna opcja!

 34. Monika 8 listopada 2018 w 11:50 - Odpowiedz

  Ja jestem po seri 7 zabiegów miałam bardzo ciemne włoski z widocznymi cebulkami po ogoleniu teraz mam prawie niewidoczny meszek i niestety większe włosy w miejscach jak sama pani przeprowadzając depilację niedoszczelonych. Efekt jest w miarę fajny teraz niestety muszę poprawiać niedociągnięcia powstałe na wcześniejszym etapie (zwróćcie sobie uwagę czy po każdym zabiegu włosy wypadają w miarę równo jeśli nie to depilacja została przeprowadzona niedokładnie wcale nie jest to jak poinformowali mnie w salonie taka cecha włosków tylko brak precyzji) Mam również bardzo ciemną skórę dlatego zabiegi od 5 podejścia sprawiają mi ból nie do wytrzymania! Kontynułuje bo władowałam w to kasę ale wychodzę załamana a moja strefa bikini wygląda jak wielka czerwona piękąca pieczara

Zostaw komentarz