Kosmetolog a kosmetyczka

//Kosmetolog a kosmetyczka
Centrum Kosmetolożki

Na przestrzeni kilku lat zawód kosmetologa zyskał bardzo dużą popularność. Ośrodki edukacji w coraz większej ilości tworzą miejsca dla uczniów i studentów, aby mogli kształcić się w tym kierunku. Jednak jaką drogę wybrać? Czy kosmetolog po ukończeniu pełnego wymiaru studiów równa się kosmetyczce, która skończyła 2-letnie studium? Jaka jest różnica między tymi dwoma zawodami? Przyjrzyjmy się bliżej.

Kosmetolog a kosmetyczka

Kosmetolog a kosmetyczka – różnice

1. Edukacja.

Główna różnica polega przede wszystkim na systemie jaki gwarantuje nam dana placówka edukacyjna. Zawód kosmetyczki można uzyskać już po 2 latach studium kosmetycznego, którego ukończenie daje nam tytuł technika usług kosmetycznych. W tego rodzaju ośrodkach edukacji przedstawiane są uczniom podstawowe przedmioty z zakresu zdrowia i budowy człowieka takich jak anatomia, fizjoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, higiena, dietetyka czy kosmetologia. Z kolei na uczelniach wyższych oprócz wyżej wymienionych przedmiotów, student poznaje dodatkowo zakres biochemii, toksykologii, immunologii, histologii, masażu, onkologii, chirurgi plastycznej, farmakologii i języków obcych.

Jak widać po samym przyjrzeniu się zakresu przedmiotów zapewnianych przez dwa różne rodzaje szkół dostrzec można znaczną różnicę. Kosmetolog o wiele bardziej precyzyjnie przygotowywany jest do przyszłego wykonywania swojego zawodu. Większa jest również ilość godzin przeznaczonych na zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, które należy odbyć. Dodatkowo jest też konieczność odbycia praktyk zawodowych po ukończeniu każdego semestru studiów wyższych. Stanowią one formę egzaminu praktycznego dla przyszłego kosmetologa.

2. Prowadzenie biznesu.

W przypadku otwierania własnego gabinetu kosmetycznego wykształcenie i rodzaj ukończonej szkoły nie ma aż takiego znaczenia. Mało tego, własną działalność jako gabinet kosmetyczny może obecnie otworzyć każdy. Nawet osoby nie związane z tym zawodem.

Z kolei w podejmowaniu nowej pracy oczywiście ważne jest jaki tytuł posiadamy. Im wyższy, tym oczywiście lepiej prezentujemy się przyszłemu pracodawcy. Jednak warto pamiętać, że samo ukończenie szkoły nie jest wyznacznikiem tego czy nadajemy się do tego zawodu czy też nie. Zdarza się, że osoby mające tytuł magistra nie chcą, nie nadają się lub nie widzą swojej przyszłości w tym kierunku, a kosmetyczka kończąca 2 lenie studium może być do tego stworzona i posiadać lepsze umiejętności.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

3. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych.

Sporo kontrowersji budzi również kwestia jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, a jakie kosmetyczka. Kosmetyczka kończąca 2-letnie studium może jedynie wykonywać podstawowe zabiegi bez możliwości przerwania ciągłości naskórka. A więc w zakresie pracy kosmetyczki leży m.in. wykonywanie henny i regulacji brwi, manicure, masaż, zabiegi pielęgnacyjne na ciało.

Osoba posiadająca wykształcenie kosmetologa może wykonywać szerszy zakres usług takich jak pedicure, zaawansowane masaże na ciało jak endermologia, zabiegi odmładzania skóry wykorzystujące działanie wiązki światła (zabiegi laserowe np. ipl). Należy jednak pamiętać, że przed każdym zabiegiem wykorzystującym nową technologię urządzeń kosmetolog powinien przejść szkolenie z zakresu działania i przeprowadzania zabiegu.

Inne zabiegi, te bardziej inwazyjne, na poziomie skóry właściwej i tkanki podskórnej przeznaczone są tylko dla lekarzy lub przy jego ścisłej współpracy z kosmetologiem.

Podsumowanie

Mimo kilku wyżej wymienionych różnic, kosmetolog jak i kosmetyczka to osoba, która musi wykazywać się poczuciem estetyki, czystości i schludności. Powinna posiadać ogólną wiedzę, która umożliwiać będzie prawidłową pracę z klientami. Musi właściwie doradzić jak pielęgnować skórę oraz utrzymać dobrą kondycję całego organizmu.

Do zadań dobrego kosmetologa czy kosmetyczki należy również dobranie właściwych zabiegów do cery danej klientki oraz substancji aktywnych w jej pielęgnacji. W przypadku kiedy nie potrafi pomóc, zadaniem jest również odesłanie klienta do lekarza specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki w leczeniu danego schorzenia. Ponadto zawód kosmetologa czy kosmetyczki powinien dawać również przykład tego jak powinny dbać o siebie inne kobiety, nie tylko w kwestii urody, ale również i swojego zdrowia, aby czuć się dobrze we własnym ciele i być we właściwej formie.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty
Autor: |2018-08-20T16:14:11+00:0009 Czerwiec, 2017|Kategorie: Kosmetologia|Tagi: , , |10 komentarzy

10 komentarzy

 1. Irmina 10 czerwca 2017 w 10:21 - Odpowiedz

  Tylko raz w życiu byl am u kosmetyki-przed ślubem. Jestem daleko za murzynami w tych sprawach

 2. Ewelina 10 czerwca 2017 w 10:29 - Odpowiedz

  Często mylimy te dwa pojęcia, a jak widać różnica jest wielka 😉 Zgadzam się że za równo kosmetyczka jak i kosmetolog powinni być schludni i czyści.

 3. 0jla 10 czerwca 2017 w 14:08 - Odpowiedz

  Uważam, że stawianie kosmetologa i kosmetyczki na tym samym poziomie jest bardzo krzywdzące dla kosmetologów. Mam nadzieję, że w niedługim czasie wreszcie zostaną uregulowane prawa tych zawodów i kosmetolog otrzyma kategorię zawód medyczny, a nie paramedyczny jak jest teraz 🙂

 4. Monika 12 czerwca 2017 w 09:48 - Odpowiedz

  Oj to bardzo duża różnica! Najgorsze jest to, że ludzie często są tego zupełnie nieświadomi.

 5. Olka 13 czerwca 2017 w 09:22 - Odpowiedz

  Często używa się tych określeń zamiennie, ale jednak jest między tymi zawodami spora różnica, w szczególności w zakresie samej wiedzy i jej zdobywania.

  • Aga 28 sierpnia 2018 w 08:11 - Odpowiedz

   Drogie Panie. Kosmetolog po studiach nie potrafi wykonać podstaw zawodu – henny, oczyszczania manulanego, przekłuć uszu a jego wiedza jest szeroka w teorii. Trend ostatnich 5 lat pokazuje, iż najczęściej na starcie ma wysokie wymagania finansowe z uwagi na wykształcenie a nie umiejetności i chęć praktycznej nauki zawodu .Tech usług kosmetycznych – najczęściej jest osobą z bświadomym przygotowaniem do tej pracy. W każdej grupie są wyjątki ). Skoro Kosmetolog to taka prestiżowa nazwa dlaczego większość Pań po ukończeniu otwiera gabinety z manicure / pedicure ? Jaki sens studiowania? . Najważniejsza w tej branzy jest pasja i świadomy wybór zawodu a nazewnictwo w zderzeniu z pracą praktyczną ma mniejsze znaczenie . Endermologie czy inne urządzenie obsłużyć może każda osoba po przszkoleniu w kategorii Kosmetyczka, Kosmetelog Fizjoterapeuta. Mam 15 lat doświadczenia w zatrudnianiu zanim pojawiło się słowo Kosmetolog. Najważniejszy jest człowiek i jego odpowiedzialność chęć rozwoju i zaangażowania w to co i dlaczego robi. Dla Klienta natomiast najważniejsza jest jakość a nie tytuł.

 6. wielo 18 września 2017 w 12:12 - Odpowiedz

  Nie korzystam za często z usług kosmetologa czy też kosmetyczki 😉

 7. Kate 3 czerwca 2018 w 23:53 - Odpowiedz

  Kosmetyczka może wykonywać pedicure, może również przebijać płatki uszu, lub wykonywać piercing – pod warunkiem ukończenia kursu dodatkowego. Nie zgodzę się też z tym, że dopiero na studiach kosmetologii mamy do czynienia z językiem obcym zawodowym czy z masażem. W dwuletniej szkole kosmetycznej mamy również do czynienia z bardzo szeroką dermatologią – szerszą, niż mają lekarze pierwszego kontaktu. Wiem coś na ten temat, gdyż ukończyłam właśnie taką dwuletnią szkołę osiągając dyplom i tytuł technika usług kosmetycznych. Przykłady zabiegów, które mogę wykonywać możnaby mnożyć. Nie taka zła ta “zwykła” szkoła kosmetyczna – pod warunkiem, że wybierzemy taką z prawdziwego zdarzenia a nie taką, gdzie pani opowiada i pokazuje a my tylko patrzymy. Ważne jest to, by mieć możliwość wykonywać zabiegi od samego początku. Ach! No i oczywiście praktyki zawodowe po pierwszym roku (miesięczne) odbębniłam, by móc pójść na drugi rok nauki w szkole.

 8. Ewa 22 listopada 2018 w 08:51 - Odpowiedz

  Drogie panie
  Ukończyłam studia magisterskie na kierunku kosmetologia. Jest toralną bzdurą ze kosmetolog nie potrafi wykonać henny. Otóż hennę drogie panie może wykonać każda odoba bez względu na wykształcenie. Jest to zabieg prosty i nieskomplikowany , którego każda osoba może się nauczyć oglądając filmik instruktażowy . Nie róbcie z henny sztuki do której powołani są tylko wybrani. Kosmetolog może wykonać hennę a nie musi, bo nie do tego zostaje przygotowywany na drodze 5-6 letnich studiów . Obowiązkiem kosmetyczki jest posiadanie umiejętności wykonywania henny, kosmetologa- zabiegów prowadzonych w obszarze skór problematycznych. Poza tym nie bierze się pod uwagę tego, ze wielu kosmetologów posiada pełna edukacje począwszy od studium kosmetycznego a skończywszy na studiach i takie właśnie osoby mogą dopiero powiedzieć ze są specjalistami w pełni wykwalifikowanymi a ci, którzy twierdzą ze nie ma żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma zawodami , uwierzcie nie mają zielonego pojęcia o czym piszą. Najpierw trzeba skończyć a potem zabierać głos w tym temacie

 9. Wiktoria 7 grudnia 2018 w 14:59 - Odpowiedz

  Jestem na studiach kosmetologicznych i żałuję wyboru, jak zresztą większość mojego roku! Nasza wiedza praktyczna jest na żenująco niskim poziomie, wykładowczyni (mgr kosmetologii) na zajęciach siedzi w telefonie i nawet na nas nie patrzy…Dziewczyny wykonują zabiegi źle, niedokładnie. Natomiast mogę się pochwalić dużą wiedzą z biologii i genetyki (i po co?). Tragedia! Odchodzę z tej uczelni niedługo i wybieram się do studium, aby uzyskać technika usług kosmetycznych i poszerzyć umiejętności. A za parę lat może studia, liczę, że będą na wyższym poziomie.

Zostaw komentarz