Prosaki – jak skutecznie się ich pozbyć?

//Prosaki – jak skutecznie się ich pozbyć?
Centrum Kosmetolożki

Prosaki to niewielkie zmiany skórne występujące pod postacią białych, twardych grudek. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednak ze względu na to, że nie ustępują samoistnie w znacznym stopniu zaburzają wygląd naszej skóry. W jaki sposób skutecznie się ich pozbyć, aby cieszyć się zdrową i gładką skórą? Poznajmy metody usuwania prosaków.

Prosaki - jak skutecznie się ich pozbyć?

Prosaki – czym są?

Prosaki to milimetrowe zmiany skórne o charakterze grudkowatym. Ich pojawienie się na skórze związane jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Najczęściej lokalizują się na twarzy w obrębie oczu oraz policzków. Dobrą wiadomością jest fakt, że stanowią one charakter łagodny oraz niezakaźny. Mimo wszystko, ze względów estetycznych, każdy z wielką chęcią chciałby się ich pozbyć.

Jak powstają prosaki?

Obecność prosaków na skórze to wynik zapchania się mieszków włosowych przez sebum, które spowodowane jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. W ujściu mieszka włosowego gromadzi się treść rogowo-łojowa, której skutkiem jest powstawanie grudkowych, bladożółtych lub białych zmian skórnych. Nadmierna praca gruczołów łojowych może być kwestią genów jakie odziedziczyliśmy. Może wynikać również z niewłaściwej pielęgnacji skóry lub zaburzeń hormonalnych.

Prosaki – jak skutecznie się ich pozbyć?

Na początku warto wspomnieć, że prosaków nie powinno się usuwać samodzielnie. W warunkach domowych zabieg nie przebiega w sposób jak w profesjonalnym gabinecie. Dlatego też może dojść do powikłań w postaci zakażenia skóry.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc wizyta u kosmetologa, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Doświadczona osoba będzie w stanie wybrać najbardziej odpowiednią metodę usunięcia tego rodzaju zmian skórnych.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

1. Nakłucie i wyciśnięcie.

Do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych sposobów usuwania prosaków jest nakłucie ich igłą i tzw. wyciśnięcie zawartości znajdującej się w skórze. Czynność ta wykonywana jest przy użyciu sterylnej, nowej igły lub skalpela. Tego typu metoda nie jest bolesna, dlatego nie jest konieczne podawanie znieczulenia.

2. Elektrokoagulacja.

Kolejną dość często stosowaną metodą jest zabieg elektrokoagulacji, który wykorzystuje wysoką energię elektryczną. To właśnie ona powoduje niszczenie komórek, które odpowiadają za powstawanie prosaków. Po upływie kilku dni dochodzi do zaniknięcia zmian. Elektrokoagulacja jest zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym i przez to również bardziej odczuwalnym. W związku z tym często klientom podawane jest znieczulenie miejscowe.

3. Peelingi (kwasy, mikrodermabrazja).

Skutecznym sposobem są również zabiegi typowo złuszczające jak np. mikrodermabrazja (złuszczanie mechaniczne) czy kwasy (złuszczanie chemiczne). Powodują one usunięcie martwych komórek naskórka, a także opóźniają powstawanie nieestetycznych grudek na skórze.

4. Inne.

Inne metody to:

 • krioterapia
 • chirurgiczne łyżeczkowanie
 • laser CO2, Er: YAG

Podsumowanie

Sposobów usuwania prosaków jest wiele. Ostatecznie jednak o wyborze metody decyduje pacjent. Warto również wziąć pod uwagę, że zmiany takie jak prosaki mogą po pewnym czasie powrócić. Efektywność zabiegu zależy przede wszystkim od czynników indywidualnych jakimi jest rodzaj skóry, geny czy gospodarka hormonalna jaką posiadamy. Aby jednak przedłużyć skuteczność zabiegów i zapewnić skórze dobry wygląd na długi czas nie można zapominać o właściwiej pielęgnacji, która odgrywa tu równie ważną rolę.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty

10 komentarzy

 1. Agata 10 marca 2018 w 13:29 - Odpowiedz

  A czy taki zbieg jest kosztowny? 🙂

 2. Magda 10 marca 2018 w 14:37 - Odpowiedz

  Temat dla mnie bardzo na czasie i cieszę się, że trafiłam na ten wpis. Od czasu do czasu miewam wysyp tego typu zmian co mnie bardzo denerwuje. Staram się ich pozbyć dlatego jestem Ci wdzięczna za pomoc 🙂

 3. Beata 11 marca 2018 w 10:52 - Odpowiedz

  Zawsze miałam z nimi problem, jednak w większości gabinetów kosmetycznych, proponowali tylko ich przekłuwanie. Dla mnie to najgorszy koszmar, nie wiem dlaczego tak bardzo mnie to boli. Super, że podałaś tutaj kilka innych alternatyw 🙂

 4. Anna 11 marca 2018 w 10:59 - Odpowiedz

  Tak konsultacja z dermatologiem to rozsądne rozwiązanie.

 5. Karola 11 marca 2018 w 11:22 - Odpowiedz

  Post mnie nie dotyczy, ale przeczytałam go z ciekawością 🙂
  Pozdrawiam,

 6. Maria Tamara 11 marca 2018 w 23:34 - Odpowiedz

  Nie wiedziałam, że istnieje tyle sposobów na ich pozbycie się. Póki co jednak nie mam z nimi problemu:)

 7. Monika Wasik 12 marca 2018 w 11:14 - Odpowiedz

  Bardzo przydatny wpis, nie wiedziałam że jest tyle rozwiązań do wyboru

 8. Monika 12 marca 2018 w 12:17 - Odpowiedz

  Nie miałam chyba nigdy prosaków, albo samoistnie znikły, ale bardzo przydatne porady, ja chyba bym najchętniej skorzystała z peelingu <3

 9. ladymamma 13 marca 2018 w 11:04 - Odpowiedz

  A ja miałam ostatnio nawet i bałam się tego ruszać… Zniknęły same 😉

 10. Dominika 13 marca 2018 w 11:23 - Odpowiedz

  Bardzo ciekawy post. Spodobała mi się stronka, gdyż posiada wiele przydatnych informacji. Będę wpadać!

Zostaw komentarz