Glinka kosmetyczna – rodzaje i właściwości

//Glinka kosmetyczna – rodzaje i właściwości
Centrum Kosmetolożki

Glinka kosmetyczna jest naturalnym i bardzo uniwersalnym kosmetykiem stosowanym zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych jak i we własnej pielęgnacji domowej. Ze względu na szeroki ich rodzaj, kosmetyk ten można wykorzystać niemalże do każdej cery. Jakie rodzaje glinek wyróżniamy oraz jakie właściwości wykazują? Poznajmy ich kosmetyczne działanie.

Glinka kosmetyczna - rodzaje i właściwości

Glinka kosmetyczna lub tzw. kaolin to naturalny minerał, w którego skład wchodzą łatwo przyswajalne makro i mikroelementy. Zalicza się do nich m.in. krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, miedź, selen czy fosfor.
Główną funkcją glinki jest absorpcja zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni skóry. Ponadto reguluje ona poziom pH skóry przywracając jej właściwy odczyn. Glinka kosmetyczna posiada ładunek ujemny, przez co przyciąga do siebie ładunki dodatnie, które występują w związkach dla nas toksycznych.

Najlepszej jakości to ta, która w swym składzie zawiera między 95 a 98% związków aktywnych. Przy wyborze tego rodzaju kosmetyku należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zawierał on w  sobie żadnych substancji zapachowych, konserwantów czy związków obniżających ich skuteczność. Istotne jest również jaki kolor posiada glinka, ponieważ każdy z nich wykazuje inne właściwości pielęgnacyjne.

Glinka kosmetyczna – rodzaje i właściwości

1. Glinka zielona – swój jasno zielony kolor zawdzięcza zawartym w składzie jonom żelaza dwuwartościowego. Jej główną rolą jest oczyszczanie skóry oraz hamowanie rozwoju bakterii na jej powierzchni. Ponadto glinka zielona wykazuje właściwości kojące i dezynfekujące. Z tego też względu polecana jest w szczególności do pielęgnacji cer tłustych, mieszanych i problematycznych (również z egzemą i łuszczycą). Stosując glinkę zieloną na twarz można bardzo szybko dostrzec również jej właściwości ściągające. Szczególnie sprawdza się to w przypadku skór tłustych i mieszanych, u których często towarzyszy problem rozszerzonych porów. Działanie ściągające glinki zmniejsza ten defekt oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek.

2. Glinka żółta – wykazuje bardzo zbliżone właściwości do glinki zielonej, a jej barwę warunkuje obecność żelaza trójwartościowego. Z tego względu znalazła również podobne zastosowanie. Glinkę żółtą wykorzystuje się głównie w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, trądzikowej oraz dojrzałej.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

3. Glinka czerwona – ten rodzaj glinki bardzo dobrze absorbuje sebum oraz zanieczyszczenia zgromadzone na powierzchni naskórka. Działa nieco delikatniej niż glinka zielona. Mimo to często wykorzystywana jest w przypadku skóry problematycznej, tłustej i trądzikowej. Dzięki swojemu łagodniejszemu działaniu śmiało można zastosować ją również do cery naczynkowej i wrażliwej. Wykazuje na nie korzystny wpływ, bowiem oddziałuje na naczynia krwionośne, uszczelnia i wzmacnia ściany, zapobiegając ich pękaniu oraz pomaga w terapii leczenia trądziku różowatego.

4. Glinka biała – nazywana również chińską, stanowi wraz z glinką zieloną jeden z najbardziej popularnych rodzajów glinki kosmetycznej. Odmiana ta wykazuje właściwości ściągające, regenerujące i odżywcze. Dlatego też bardzo dobrze stosować ją do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i zmęczonej. Glinka biała wykazuje również działanie łagodzące, a także redukujące blizny, dzięki czemu w znacznym stopniu poprawia ogólny wygląd skóry.

5. Glinka różowa – to nic innego jak połączenie glinki czerwonej i białej w proporcji 1:2. Nie trudno więc domyślić się jakie właściwości może wykazywać. Posiada więc właściwości zarówno glinki białej jak i czerwonej. Przeznaczona jest do skóry wrażliwej, delikatnej, ze skłonnościami do podrażnień i alergii oraz skóry naczyniowej.

Jak stosować maseczkę z glinki?

Na początku należy prawidłowo dobrać rodzaj glinki do rodzaju naszej skóry. Inaczej maseczka może nie przynieść oczekiwanego efektu. Po nałożeniu glinki na twarz, tą występującą zarówno w saszetkach, tubkach jak i w proszku, należy skropić delikatnie tonikiem lub np. wodą różaną. Takie działanie zapobiegnie wyschnięciu glinki i nie spowoduje efektu silnego ściągnięcia skóry. W przypadku gdy chcemy uzyskać taki efekt, zwilżanie maseczki nie jest konieczne.

Podczas pielęgnacji skóry twarzy warto pamiętać, aby zbyt często nie korzystać z maseczek na bazie glinki. Nadmierne korzystanie może zbyt mocno wysuszyć skórę, a nawet podrażnić. Warto także pamiętać o dokładnym zmyciu maseczki. Każdy rodzaj glinki posiada intensywny i charakterystyczny kolor, mocno odróżniający się od koloru skóry. Pozostałości maseczki zaleca się zmyć nawilżonym wacikiem.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Centrum Fizjoterapeuty

15 komentarzy

 1. karola 5 października 2017 w 10:35 - Odpowiedz

  Ja niestety nie lubię żadnych maseczek 🙁 Nigdy nie mogę trafić w jakąś dobrą dobraną do swojej cery i potem jestem zawiedziona 🙁

 2. Madzia Rębowiecka 5 października 2017 w 10:41 - Odpowiedz

  Bardzo lubię glinki stosować w swojej pielęgnacji 🙂

 3. Kwadra 5 października 2017 w 10:53 - Odpowiedz

  Bardzo lubię glinki, w szczególności biała glinka działa u mnie cuda 🙂

 4. Tomasz 5 października 2017 w 17:57 - Odpowiedz

  A czy mężczyźni też powinni stosować glinkę?

 5. Kasia 7 października 2017 w 21:46 - Odpowiedz

  Kupiłam niedawno białą. Muszę w końcu ją użyć. 🙂

 6. Agnieszka 10 października 2017 w 14:02 - Odpowiedz

  lubię bardzo i używam glinki 🙂

 7. Anka 10 października 2017 w 23:06 - Odpowiedz

  Chodzę koło tych glinek jak lisek koło drogi. Co spróbuję, to się sparzę. Ostatnio próba to będzie kupienie samej glinki suchej. Może jak ukręcę maseczkę samodzielnie, to efekt będzie dobry. Na razie same zaczerwienienia.

 8. Agnieszka 8 listopada 2017 w 10:35 - Odpowiedz

  Mi niestety glinki podrażniają skórę, albo nie trafiłam jeszcze na ta odpowiednią 🙂

 9. Karolina 8 listopada 2017 w 10:37 - Odpowiedz

  Dawno temu kupiłam glinkę zieloną i wstyd się przyznać ale do tej pory leży nie otwarta! Ciągle o niej zapominam.

 10. Aleksandra 4 grudnia 2017 w 13:04 - Odpowiedz

  Mam swoją ulubioną (Maska algowa dla skóry zanieczyszczonej) świetnie się sprawdza ! Pozdrawiam serdecznie 🙂

 11. Karolina 5 grudnia 2017 w 10:01 - Odpowiedz

  Od dawna używam glinek w pielęgnacji skóry twarzy i bardzo je lubię. Kiedyś stosowałam glinkę różową, a teraz ze względu na trądzik używam glinkę zieloną.

 12. Magda 11 grudnia 2017 w 14:54 - Odpowiedz

  Bardzo lubię glinki. Zazwyczaj używam zielonej, bo pasuje do mojej cery. Teraz kupię sobie także żółtą. Czy dobrze przeczytałam, ze po nałożeniu glinki na twarz należy spryskać ją tonikiem ? Ja tak nigdy nie robiłam.

 13. Sylwia 11 stycznia 2018 w 16:13 - Odpowiedz

  Ja nie lubię mieć takich rzeczy na twarzy :), ale pewnie komuś pomagają

 14. Alicja 11 stycznia 2018 w 16:19 - Odpowiedz

  Jestem fanka zielonej glinki! Z powodzeniem ratuje mnie w przypadku niespodziewanych wypryskow na twarzy.

 15. Kwadrans 11 stycznia 2018 w 16:40 - Odpowiedz

  Uwielbiam glinki, a w szczególności glinkę białą

Zostaw komentarz