Centrum Kosmetolożki

Miód wykazuje szerokie właściwości pielęgnacyjne. Należą do nich m.in. działanie bakteriobójcze, nawilżające i regenerujące. Z tego względu bardzo często stosowany jest w przypadku trądziku pospolitego czy trudno gojących się ran. Miód wykorzystywany jest również jako składnik domowych kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji skóry, jak i tych przeznaczonych do włosów i paznokci. Jak jeszcze miód wpływa na naszą urodę? Przedstawiamy jego główne właściwości pielęgnacyjne.

Miód - właściwości pielęgnacyjne

Miód – właściwości pielęgnacyjne

Z miodu korzysta praktycznie każdy z nas. Nie tylko ze względu na to, że dobrze smakuje, ale również dlatego, że korzystnie wpływa na nasze zdrowie i urodę. W związku z tym na szeroką skalę wykorzystywany jest on w przemyśle kosmetycznym. Występuje on tam w naturalnej formie lub pod postacią mleczka pszczelego (propolisu). Miód charakteryzuje się właściwościami regeneracyjnymi, zapobiega powstawaniu blizn, a także działa bakteriobójczo.

1. Nawilża.

Miód to substancja higroskopijna, co oznacza, że pochłania wilgoć znajdującą się w powietrzu i zatrzymuje ją w sobie. Jest to niezmiernie ważne podczas leczenia ran, ponieważ dzięki zastosowaniu miodu nie zamieniają się one w nieestetyczne blizny. Dodatkowo miód doskonale nawilża skórę, zapewniając jej miękkość, delikatność, a także młodość.

2. Odmładza.

Miód to źródło antyoksydantów, których zadaniem jest hamowanie starzenia się skóry, a co za tym idzie spowalnianie powstawania zmarszczek. Jak się okazuje, właściwościami odmładzającymi szczególnie charakteryzują się miody ciemniejsze, do których należy m.in. miód gryczany. Miód wykazuje również działanie regenerujące, w związku z czym szybciej zachodzą procesy odnowy tkanek w skórze.

3. Zapobiega trądzikowi.

Można uznać, że miód to naturalny antybiotyk. Obecne w nim enzymy hamują rozmnażanie się wielu szczepów bakterii. Jest to bardzo przydatne w leczeniu trądziku pospolitego oraz infekcjach związanych z powstawaniem blizn, ran oraz otarć.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

4. Regeneruje.

Miód wykazuje również działanie regenerujące. Jest idealnym preparatem na spierzchnięte usta czy dłonie, które wymagają natychmiastowej odnowy. Najczęściej potrzebujemy go porą zimową, kiedy w wyniku działania niskiej temperatury skóra dłoni oraz ust szczególnie narażona jest na jej działanie.

5. Złuszcza.

Miód, szczególnie ten w postaci skrystalizowanej to produkt o właściwościach złuszczających. Pobudza krążenie krwi w skórze, poprawiając jej ogólny koloryt, a także zwęża rozszerzone pory, zapewniając skórze właściwy wygląd, gładkość i delikatność.

6. Inne.

Właściwości miodu wykorzystywane są również w innych dolegliwościach organizmu. Pomocny jest w leczeniu chorób układu oddechowego, do których należy przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Ponadto wspomaga pracę mięśnia sercowego, a także pobudza apetyt. Niweluje zmęczenie i stany zapalne oka.

Podsumowanie

Obecnie posiadamy bardzo łatwy dostęp do miodu. Można go bowiem znaleźć nawet w najbliższym sklepie osiedlowym. Pamiętajmy jednak, zanim sięgniemy po tego rodzaju produkt, sprawdźmy najpierw jego skład oraz pochodzenie. Pielęgnacja miodem ma bowiem zapewnić skórze wysoki komfort oraz odnowę jej komórek, a nie być przyczyną nowych niedoskonałości.

Warto również pamiętać, że przed zastosowaniem miodu w pielęgnacji skóry należy wykonać próbę uczuleniową. Produkt ten, jak każdy inny pochodzenia naturalnego może, choć nie musi wywołać reakcję alergiczną skóry. W związku z tym przed przystąpieniem do zabiegu, należy nałożyć jego niewielką ilość na nadgarstek i odczekać kilka minut na reakcję ze strony skóry.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Centrum Fizjoterapeuty