Jak dbać o włosy latem?

//Jak dbać o włosy latem?
Centrum Kosmetolożki

Jak dbać o włosy latem? To pytanie często pada wśród wielu kobiet. Nic dziwnego, bowiem wysokie temperatury oraz suche powietrze panujące latem w dużym stopniu wpływa na ich kondycję. W wyniku tego stają się matowe, suche i szorstkie. Sprawdźmy jak pielęgnować włosy w tym czasie.

Jak dbać o włosy latem?

Dlaczego włosy osłabiają się latem?

Słone kąpiele, intensywne słońce oraz wysokie temperatury to warunki, które nie sprzyjają naszym włosom. Tak naprawdę lato to trudny czas dla naszych włosów. W tym okresie występuje wiele szkodliwych czynników. Należą do nich m.in.:

1. Promienie słoneczne.

W wyniku działania promieni słonecznych otwierają się łuski włosów, które stanowią naturalną ochronę dla pasemek przed czynnikami zewnętrznymi. Skutkiem tego jest wnikanie promieni do wnętrza włosa, co powoduje jego niszczenie. To właśnie dlatego stają się one mniej sprężyste, wysuszone i łamliwe. Dodatkowo pod wpływem działania promieni UV utlenia się ich melanina, która jest dla nich naturalną ochroną przeciwsłoneczną. Zbyt mała ilość melaniny prowadzi nie tylko do blaknięcia koloru włosów, ale również do rozwoju wolnych rodników, które działają szkodliwie na ich wewnętrzną strukturę.

2. Woda.

Krople wody działają na włosach jak soczewka skupiająca promienie UV. Efektem tego jest uszkodzenie włókien keratynowych, które stanowią główny budulec włosów. Jeszcze większe szkody powoduje woda słona lub chlorowana, występująca w basenie.

Jak dbać o włosy latem?

1. Pamiętaj o nakryciu głowy.

Jedną z najlepszych metod ochrony włosów przed słońcem jest ich bezpośrednie osłanianie, a więc noszenie nakrycia głowy. Powinniśmy o tym pamiętać, szczególnie wtedy gdy planujemy spędzić dłuższy czas na słońcu. Delikatna chusta lub kapelusz ochronią pasemka przed utratą wilgoci oraz płowieniem ich koloru.

2. Osłaniaj włosy przed i po kąpieli.

Zarówno słona jak i chlorowana woda nie wpływają korzystnie na stan naszych włosów. Dlatego przed wejściem do wody jak i po wyjściu należy pamiętać o ich pielęgnacji. Polega ona na aplikacji ulubionego oleju jak np. olej arganowy, olej rycynowy lub olej kokosowy na włosy oraz wysokie związanie ich tak, aby nie miały styczności z wodą. Olej śmiało można zastąpić odżywką, jednak ten pierwszy wykazuje dodatkową ochronę dla włosów przed promieniowaniem UV. Po kąpieli włosy należy umyć delikatnym szamponem.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

3. Stosuj preparaty z filtrem UV.

Latem w kosmetyczce każdej kobiety powinny znaleźć się preparaty z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Jednak, aby te kosmetyki mogły spełnić swoje funkcje muszą pozostać na włosach podczas przebywania na słońcu.

4. Myj włosy delikatnym szamponem.

Latem skóra głowy szybciej się poci. Z tego względu następuje konieczność częstszego mycia włosów. Aby ich nie wysuszać, na co dzień należy wybierać preparaty o delikatnej formule oraz bez intensywnie oczyszczających detergentów. Mocniejsze szampony warto stosować raz w tygodniu lub tylko wtedy gdy nasza skóra tego potrzebuje.

5. Susz włosy z głową.

Choć latem kiedy temperatury powietrza stają wręcz nie do wytrzymania, aż kusi, aby wyjść z domu z mokrymi włosami. Nie jest to jednak wskazane. Okazuje się, że obecne na włosach krople wody wyparowując pod wpływem wysokiej temperatury, mogą znacznie spowodować ich wysuszenie. Dodatkowo mokre włosy są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Aby temu zapobiec dobrze jest po umyciu włosów osuszyć je dokładnie ręcznikiem, bez silnego pocierania. Następnie nalezy użyć letniego nawiewu suszarki i ustawić go w kierunku zgodnym ze wzrostem włosów. Dzięki temu staną się gładsze i bardziej lśniące.

6. Odżywiaj i nawilżaj włosy.

Kolejnym ważnym elementem tego, aby włosy latem wyglądały dobrze jest ich regularne odżywianie i nawilżanie. Najlepiej decydować się na maseczki oraz odżywki z lipidami, które zapobiegać będą utracie wilgoci z pasemek włosów. Dodatkowo dobrze, aby kosmetyki tego typu zawierały w swym składzie witaminę E, która uchroni włosy przed rozwojem wolnym rodników.

7. Odżywiaj się zdrowo.

Lato to idealny moment, aby wzbogacić swoją dietę w witaminy i minerały. Z tego względu włączajmy do codziennego menu dużą ilość warzyw i owoców. Wykorzystać należy również świeże zioła oraz zdrowe tłuszcze, które mogą służyć jako dodatek do lekkich sałatek.

8. Dobieraj odpowiednie fryzury.

Zarówno latem jak i zimą, lepszym rozwiązaniem jest noszenie spiętych włosów. W ten sposób zmniejszymy powierzchnie ich uszkodzenia. Dodatkowo dużo łatwiej będzie nam funkcjonować w ciągu dnia w pracy i na wakacjach (np. opalać się, pływać). Nie należy jednak stale utrzymywać ich w związaniu. Jeśli są mokre warto rozpuścić je i pozwolić im naturalnie wyschnąć.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty

9 komentarzy

 1. Agnieszka 9 sierpnia 2018 w 10:05 - Odpowiedz

  Przydatne porady, tym bardziej, że moje włosy po lecie są często rozjaśnione słońcem i przesuszone.

 2. Zakreecona 10 sierpnia 2018 w 09:05 - Odpowiedz

  O tak, latem o włosy szczególnie trzeba dbać. Ja mam zawsze problem z ich suchością po dłuższej ekspozycji na słońce, ale olejowanie bardzo pomaga:)
  No i nakrycie głowy jest ważne nie tylko ze względu na włosy, ale również dla nas samych – tak by nie narazić się na udar słoneczny;)

 3. Zołza 11 sierpnia 2018 w 08:17 - Odpowiedz

  Pielęgnacja włosów – nie tylko latem – to u mnie podstawa.Zresztą, to chyba żadne zaskoczenie 😉

 4. Kejt 13 sierpnia 2018 w 12:11 - Odpowiedz

  Mam rozjaśniane włosy więc i mocno wymagające, dlatego staram się o nie dbać i zapewniać to co najlepsze. Nakrycie głowy i odżywianie to dla mnie podstawa 🙂

 5. Ania 13 sierpnia 2018 w 12:20 - Odpowiedz

  Bardzo przydatne porady i co najważniejsze są bardzo istotne dla naszego zdrowia.

 6. Aleksandra Załęska 13 sierpnia 2018 w 12:26 - Odpowiedz

  Przyznam szczerze, że nie dbam jakoś szczególnie o włosy latem czy zimą, moja pielęgnacja wygląda zawsze tak samo. Choć może pora zająć się włosami odpowiednio?

 7. Kwadrans 13 sierpnia 2018 w 12:32 - Odpowiedz

  Specjalnie jakoś nie dbam o włosy latem, ale muszę to zmienić. Wiele cennych rad można znaleźć w poście 🙂

 8. madzialena 30 sierpnia 2018 w 12:20 - Odpowiedz

  też staram się dbać o włosy przez cały rok, ale wiadomo wychodzi to różnie. wtedy ratują mnie często maska i odżywka , bo mają taką odżywkę ekspresową 60 sekund, po której faktycznie praktycznie od razu widzę różnicę w wyglądzie włosów 🙂 Latem zawsze staram się używać nakryć głowy ale nie widzę żeby to jakoś poprawiało stan moich włosów już po wakacjach 😉

 9. ilonka 23 października 2018 w 00:53 - Odpowiedz

  ja bez różnicy czy to lato czy wiosna czy zima, cały rok dbam o moje włosy. po prostu używam kosmetyków z biotyną i widzę, że moje włosy na prawdę dają radę. są mocne i lśniące. już tak nie wypadają, a to kiedyś było moją zmorą.

Zostaw komentarz