Kosmetyki wodoodporne – czy warto je używać?

//Kosmetyki wodoodporne – czy warto je używać?
Centrum Kosmetolożki

Kosmetyki wodoodporne służą do wykonywania trwałego makijażu, w którym możemy przebywać nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Jednak czy faktycznie taki makijaż spełnia swoje funkcje? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Kosmetyki wodoodporne - czy warto je używać?

Kosmetyki wodoodporne różnią się od tradycyjnych przede wszystkim składem. Bazą zwykłych produktów do makijażu jest woda. Natomiast kosmetyki wodoodporne produkowane są ze składników, które są na wodę odporne. Do związków tych należą głównie: woski roślinne, silikony, oleje mineralne, żywice i naturalne polimery. Dużym plusem kosmetyków wodoodpornych jest łatwe ich rozprowadzanie na skórze oraz fakt, że posiadają właściwości typowo pielęgnacyjne.

Kosmetyki wodoodporne – rodzaje

Przy zakupie kosmetyków wodoodpornych warto zwrócić szczególną uwagę na ich etykietę. Producenci tego rodzaju produktów podzielili je na trzy rodzaje, które nie są sobie równe:

  • kosmetyki water resistant – odporne są jedynie na pot, łzy czy wysoką wilgotność powietrza;
  • kosmetyki waterproof – są odporne na wodę, makijaż utrzymuje się nawet podczas kąpieli w basenie;
  • kosmetyki long lasting – kosmetyki o dłużej trwałości np. porą letnią, jednak nie są wodoodporne.

Kosmetyki wodoodporne

Podkłady i pudry

Ponieważ nie ma na rynku dużego wyboru wodoodpornych podkładów i pudrów, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznego podkładu lub popularnego kremu BB, a następnie spryskaniem go utrwalaczem w sprayu czyli tzw. Fixerem.

Tusze do rzęs (mascary)

Jednymi z najbardziej popularnych kosmetyków wodoodpornych są tusze do rzęs czyli tzw. mascary. Właściwości wodoodporne zawdzięczają swoim składnikom tj. żywicom, woskom czy silikonom. To właśnie one sprawiają, że kolor tuszu jest intensywny i odporny na działanie wody.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

Cienie do oczu

Właściwości wodoodporne posiadają również cienie do oczu. Zwykle mają one gęstą konsystencję, przez co bardzo dobrze się rozprowadzają na powiece oka. Występują w różnej postaci m.in. w formie kremów, sztyftów czy kredek.

Pomadki i błyszczki

Zwykle posiadają one formę matową, które znacznie dłużej utrzymują się na ustach oraz posiadają właściwości wodoodporne.

Kredki i eyelinery

Wodoodporne działanie posiadają również ozdobne kredki i eyelinery. Występują one nie tylko w klasycznym kolorze czarnym, ale również w intensywnych wakacyjnych barwach.

Kosmetyki wodoodporne – jak je zmywać?

Jak sama nazwa wskazuje kosmetyki wodoodporne nie poddają się działaniu wody. Dlatego też zmywanie ich preparatami wodnymi (np. płynem micelarnym) na nic się nie zda. W związku z tym, makijaż wodoodporny najlepiej jest zmyć kosmetykami zawierających fazę olejową np. dwufazowe płyny do demakijażu. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami naturalnych kosmetyków, do tego celu można wykorzystać olej kokosowy.

Kosmetyki wodoodporne – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do używania kosmetyków wodoodpornych jest:

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Centrum Fizjoterapeuty

2 komentarze

  1. Magdalena 8 marca 2018 w 10:59 - Odpowiedz

    Wszystko co warto wiedzieć : Super wpis!

  2. Agnieszka 8 marca 2018 w 11:25 - Odpowiedz

    Raczej unikam tego typu kosmetyków, jakoś specjalnie nie mogę się z nimi zaprzyjaźnić :).

Zostaw komentarz