Kwas hialuronowy – skutki uboczne

//Kwas hialuronowy – skutki uboczne
Centrum Kosmetolożki

Kwas hialuronowy mimo że po zabiegu może wywołać skutki uboczne, to jego wykorzystanie w dermatologii i medycynie estetycznej staje się obecnie coraz bardziej powszechne. Oprócz poprawiania urody iniekcjami na bazie tego związku, coraz częściej lekarze specjaliści mają do zaoferowania swoim pacjentom zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych aparatur i urządzeń. Warto jednak pamiętać, że chęć poprawienia swojego wyglądu zarówno kwasem hialuronowym jak i innymi rodzajami zabiegów może wywołać niepożądane efekty, o których należy wiedzieć. Dziś przedstawiamy jakie są ciemne strony korzystania z zabiegów wypełniania kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy – skutki uboczne

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w organizmie człowieka. Jego główną rolą jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a co za tym idzie warunkuje jej elastyczność i jędrność. Niestety poziom kwasu hialuronowego w organizmie nie jest stały. Jego ilość wraz z wiekiem zmniejsza się. Wówczas zaczynają pojawiać się zmarszczki, skóra zaczyna nieestetycznie obwisać tracąc swoją jędrność.

W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być np. zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Zabieg ten polega na wprowadzeniu substancji w głąb skóry przy pomocy igły lub kaniuli. Celem zabiegu jest wygładzenie zmarszczek oraz poprawienie jędrności i elastyczności skóry.

Jednak czy tego rodzaju zabiegi są w pełni bezpieczne i nie niosą za sobą żadnych skutków ubocznych?

Gabinet kosmetyczny Wrocław

Zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej należą do zabiegów inwazyjnych i wykonywanie ich niesie za sobą konsekwencje. Wiążą się one z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Nie jest jednak powiedziane, że występują u każdego. Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak warto wiedzieć o możliwości ich wystąpienia.

Kwas hialuronowy – skutki uboczne

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod skórę może wywołać działania niepożądane, do których należą:

Do rzadkich skutków ubocznych zalicza się:

 • gorączkę
 • bóle głowy
 • wysypkę
 • ropnie
 • ziarniniaki

Mimo że skutków ubocznych kwasu hialuronowego jest wiele, nie stanowią one zagrożenia życia dla pacjenta. Najczęstsze skutki uboczne kwasu hialuronowego wiążą się zwykle z reakcją skóry na podaną substancją. Nie utrzymują się długo i znikają w przeciągu kilku godzin. Mimo to warto w momencie kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy niepożądane zgłosić się do lekarza specjalisty, aby zbadał nasz stan i zalecił odpowiednie postępowanie.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty

6 komentarzy

 1. Katarzyna 2 września 2017 w 12:03 - Odpowiedz

  Czyli te skutki uboczne są tylko chwilowe? Zastanawiam się właśnie nad zabiegiem z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

 2. Almo 3 września 2017 w 03:49 - Odpowiedz

  Zastanawiam się nad wypełnienie sobie liniii uśmiechu, ale właśnie panicznie boję się skutków ubocznych

 3. karola 3 września 2017 w 13:39 - Odpowiedz

  Sama na razie nie planuję żadnego zabiegu, ale informacje bardzo przydatne! 🙂

 4. Agnes 3 września 2017 w 14:19 - Odpowiedz

  Dobrze wiedzieć:)

 5. Agnieszka 3 września 2017 w 14:21 - Odpowiedz

  Ludzie w pogoni za ideałami zrobią wszystko, nie bacząc na skutki uboczne. Absolutnie nie oceniam i nie krytykuję, ponieważ każdy powinien robić to co jest zgodne z jego poglądami, lecz czasem warto na chwilę się zatrzymać i przemyśleć czy na prawdę warto.

 6. Agnieszka 14 sierpnia 2018 w 18:19 - Odpowiedz

  Właśnie wypełniłam sobie usta gdyż z wiekiem pogłębiła się asymmetria. Jestem bardzo zadowolona.

Zostaw komentarz