Rozstępy – naturalne sposoby na ich pokonanie

//Rozstępy – naturalne sposoby na ich pokonanie
Centrum Kosmetolożki

Rozstępy to problem prawie 80% kobiet i 40% mężczyzn. Wiele osób jest przekonanych, że jedynym sposobem ich usunięcia jest interwencja lekarza medycyny estetycznej. W praktyce jednak sporą część rozstępów można rozjaśnić lub całkowicie usunąć tylko dzięki metodom naturalnym.

https://www.kosmetolozki.pl/uroda/blizny-sposoby-jak-z-nimi-walczyc.html

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy to zbliznowacenia w warstwie skóry właściwej. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwe odkładanie się białek: kolagenu i elastyny. Niewłaściwie ułożone białka nie zachowują niezbędnej elastyczności i dochodzi do rozrywania warstwy skóry, która, zamiast zarosnąć zgodnie z fizjologią, patologicznie bliznowacieje. Do błędów w dyslokacji białek skóry dochodzi albo pod wpływem czynników genetycznych i związanych z nimi zmianami hormonalnymi, albo pod wpływem zbyt szybkich zmian masy ciała, za którymi nie nadąża skóra.

Czy wszystkie rozstępy można usunąć?

Nie, nie wszystkie, przynajmniej nie domowym sposobem i korzystając z naturalnych preparatów. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie znajduje się blizna. Tuż po uszkodzeniu skóry rozstępy przybierają kolor fioletowy, czerwony lub różne odcienie różowego. Pojawia się wówczas stan zapalny i na tym etapie można coś zdziałać. Kiedy stan zapalny minie, a w miejscu uszkodzenia skóry pojawi się już pełna blizna, domowe sposoby nie wystarczą. Perłową wówczas bliznę będzie można wprawdzie rozjaśnić, ale niemal na pewno pozostanie widoczna.

Jak usunąć rozstępy:

1. Naturalne oleje, w tym olej kokosowy i olej z czarnuszki. Łagodzą one stan zapalny, jednocześnie pobudzając metabolizm komórek, zwiększając szanse na to, że nie dojdzie do wytworzenia blizny, tylko rana spokojnie się zagoi. Poza tym oleje te zawierają witaminy i kwasy tłuszczowe będące niezbędnym wsparciem w procesie odbudowy. Co ważne – stosowane zewnętrznie łagodzą pieczenie i delikatnie nawilżają oraz odżywiają skórę czyniąc ją elastyczną, ale nie dostaną się nigdy do uszkodzonego regionu – żeby suplementować niedobory kwasów tłuszczowych, trzeba te oleje włączyć do diety.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

2. Witaminy, szczególnie A, K i E. We trzy współdziałają w przywracaniu prawidłowej funkcji skóry, i to zarówno stosowane kosmetycznie, choć wówczas wpływają jedynie na powierzchniowe warstwy komórek, jak i jako suplementy, ponieważ wtedy jest szansa na to, że dotrą do miejsca tworzenia się rozstępów i zabezpieczą skórę przed bliznowaceniem.

3. Kwasy owocowe i niektóre olejki eteryczne. Stosuje się je zewnętrznie w celu rozjaśnienia rozstępów. Tak naprawdę nie wpływają one na strukturę wewnętrzna blizny, a jedynie rozjaśniają wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu kolor skóry jest ujednolicony i blizny nie rzucają się w oczy. Ten sposób można stosować też w fazie zanikowej rozstępów, choć efekty wówczas nie będą aż tak dobre.

Pomocnymi metodami są również delikatny masaż, niektóre formy zabiegów rozgrzewających oraz suplementacja kolagenu i jego kosmetyczne stosowanie, a także kwas hialuronowy.

Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty
Autor: |2018-08-20T16:17:02+00:0014 Marzec, 2016|Kategorie: Zdrowie|Tagi: |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Samanta 12 stycznia 2017 w 11:10 - Odpowiedz

  Bardzo pomocny post, będę musiała zastosować się do Twoich zaleceń 🙂

 2. Nie Bieska 19 stycznia 2017 w 13:39 - Odpowiedz

  Uwielbiam olej z czarnuszki 🙂

 3. Magda 19 stycznia 2017 w 15:01 - Odpowiedz

  Olej kokosowy dobry na wszystko! 🙂 fajny post, zwięźle i na temat

 4. Katarzyna Mierzwa 20 stycznia 2017 w 15:22 - Odpowiedz

  Moim rozstepom to już chyba tylko laser dał by radę

 5. Patrycja 12 lipca 2017 w 20:13 - Odpowiedz

  Ciekawy artykuł. Świadomość tego, co można zrobić kiedy pojawiają się rozstępy jest bardzo ważna. Niestety te, które posiadam ja – nadają się jedynie pod laser.

 6. Monika 5 października 2017 w 12:13 - Odpowiedz

  Laser? Słyszałam kiedyś o laserach, ale nie wiem w sumie jak z ich skutecznością.

 7. Wiki 9 października 2017 w 10:21 - Odpowiedz

  Chyba się skusze na taki zabieg.

Zostaw komentarz