Trychologia – czym jest i co ma na celu?

//Trychologia – czym jest i co ma na celu?
Centrum Kosmetolożki

Trychologia to dziedzina nauki, która z biegiem czasu w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jest kierunkiem medycznym, który zajmuje się diagnostyką, a także leczeniem schorzeń włosów i owłosionej skóry głowy. Przyjrzyjmy się bliżej tej nauce.

Trychologia – czym jest i co ma na celu?Trychologia – historia

Słowo trychologia wywodzi się z języka greckiego od słowa “trikhos” i oznacza “włos”. Prekursorem tej dziedziny był profesor Wheeler, który w Anglii zainicjował badania na temat wypadania włosów, a także metod zahamowania tego zjawiska. W roku 1928 w Londynie powstała pierwsza klinika, w której zajmowano się diagnostyką oraz chorobami włosów i skóry głowy. Trychologię jako kierunek nauki wprowadzono na wyższe uczelnie pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. We Włoszech pod koniec lat 80-tych stworzono pierwszą linię tzw. trychopreparatów, a także sporządzono metodykę zabiegową w trychologii.

Trychologia – czym jest i co ma na celu?

Trychologia jest dziedziną nauki, która znajduje się pomiędzy medycyną, kosmetologią, a fryzjerstwem. Jej zadaniem jest diagnozowanie oraz badanie włosów jak i owłosionej skóry głowy. W Polsce jest jeszcze mało znana, natomiast za granicą już długi czas stanowi skuteczne rozwiązanie w problemach skóry głowy jak i samych włosów.

Trychologia zajmuje się leczeniem:

 • atopowego zapalenia skóry
 • łuszczycy
 • wypadania włosów
 • łupieżu
 • łysienia

Trychologia oprócz leczenia, w swym zakresie obejmuje również diagnostykę, czyli badanie stanu zdrowia włosów i skóry głowy. Badania te nie należą do bolesnych. Przed każdym badaniem ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem na temat stanu jego zdrowia oraz pielęgnacji włosów i skóry głowy. Następnie można przejść do wykonywania badania właściwego.

Gabinet kosmetyczny Wrocław

Do jednych z rozwiązań zalicza się badanie przy użyciu bardzo dokładnego analizatora składającego się z kamery i monitora. Kamerą obejmowany jest obszar całej owłosionej skóry głowy oraz cała powierzchnia i długość włosów. Bardzo właściwym rozwiązaniem jest kiedy trycholog współpracuje z innymi lekarzami takimi jak dermatolog, ginekolog czy endokrynolog. Wówczas może zalecić pomoc w innym kierunku jeśli jest to potrzebne u danego pacjenta.

Oprócz wyżej opisanego badania wykonuje się również różne metody leczenia. Są one bardzo przyjemne w odczuciach i polegają na oczyszczaniu, nawilżaniu i masowaniu skóry głowy. Takie czynności wpływają na poprawę jej stanu, zwiększają krążenie oraz niwelują i łagodzą występujące na niej podrażnienia.

Innym i dość ciekawym zabiegiem trychologicznym jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzyknięciu w skórę głowy koktajli witaminowych. Odżywią one ją oraz wpłyną na kondycję włosów.

Wskazania:

 • świąd skóry głowy
 • ciemieniucha dziecięca
 • atopowe zapalenie skóry głowy
 • łuszczyca
 • nadmierne przetłuszczanie się włosów
 • łupież
 • wypadanie włosów
 • włosy zniszczone czynnikami chemicznymi i mechanicznymi
Polecane produkty:
Centrum Fizjoterapeuty

2 komentarze

 1. beauty 9 maja 2017 w 09:42 - Odpowiedz

  bardzo ciekawy artykuł, chociaż z racji, że przez pewien czas miałam ogromny problem ze skórą głowy jestem obeznana w temacie 🙂

 2. Martyna 13 maja 2017 w 12:21 - Odpowiedz

  Świetny artykuł. Muszę się zaopatrzyć w kolagen, bo ostatnio nadmiernie wypadają mi włosy, a wyniki mam bardzo dobre :/

Zostaw komentarz